Praca opiekunki w Niemczech – zadbaj o budżet

Posted on 24 sierpnia 2017 · Posted in informacje

Niemieckie rodziny bardzo często decydują się na zatrudnienie opiekunki dla osoby starszej w pełnym wymiarze godzin, co oznacza, że bardzo często opiekunki w Niemczech mieszkają razem ze swoimi podopiecznymi, nie tylko zajmując się nimi, ale również ich domem.

Jak to wygląda w praktyce?

Oczywiście głównym obowiązkiem opiekunki w Niemczech jest opieka nad seniorem, będącym naszym podopiecznym. Nie zmienia to jednak faktu, że opiekunka osób starszych Niemcy zajmuje się również wszelkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem domu, a więc między innymi sprzątaniem, gotowaniem oraz robienie zakupów. Robienie zakupów oznacza oczywiście, że konieczne jest dysponowanie pieniędzmi przekazanymi nam przez rodzinę seniora. Pieniądze te najczęściej są przeznaczone na takie wydatki jak bieżące opłaty administracyjne (prąd, woda, ogrzewanie), ale również na jedzenie, leki oraz wizyty u lekarza, warto również dopytać czy z powierzonych nam przez rodzinę podopiecznego pieniędzy musimy również kupować środki czystości i inne produkty konieczne do sprawnego funkcjonowania domu. Niemieckie rodziny najczęściej przekazują opiekunom pieniądze co miesiąc lub co tydzień, w zależności od tego jak zostało to ustalone w umowie. Niezależnie jednak od tego czy będziemy otrzymywać pieniądze co tydzień czy co miesiąc ważne jest, żeby mądrze dysponować budżetem. Cześć rodzin życzę sobie, żeby opiekun osób starszych Niemcy zapisywał wszystkie wydatki, dokumentując je paragonami, niektórzy jednak nie uznają tego za konieczne, co wcale nie znaczy, że nie możemy tego robić, jest to bowiem coś, co z jednej strony pozwala nam w jakiś sposób uporządkować budżet, którym dysponujemy, z drugiej zaś stanowi dowód tego, że wydaliśmy pieniądze według ustalonych zasad. Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem skutecznego zapisywania wydatków jest założenie zeszytu na wydatki, do którego to będziemy wpisywać wszystkie zrobione w danym dniu zakupy, załączając do zeszytu potwierdzające to paragony. Tego typu zapis wszelkich wydatków może okazać się również pomocne w przypadku, gdy zabraknie nam środków przeznaczonych na dany okres – łatwo będzie przedstawić rodzinie podopiecznego na co zostały wydane powierzone nam pieniądze. Sytuacja taka może się na przykład zdarzyć, gdy podopieczny niespodziewanie zachoruje i znaczną część przeznaczonych na dany tydzień lub miesiąc pieniędzy zostanie wydanych na wizytę u lekarza oraz niezbędne leki.

Prowadząc domowy budżet opiekunka osób starszych Niemcy musi również pamiętać, że przekazane przez rodzinę podopiecznego pieniądze powinny również pokrywać wyżywienie opiekunki. Oczywiście dotyczy to podstawowego wyżywienia, a więc opiekunka nie powinna za powierzone pieniądze kupować takich rzeczy jak na przykład słodycze czy inne rarytasy, są to bowiem pieniądze przeznaczone na zakup najbardziej niezbędnych do codziennego użytku rzeczy.