Zobacz jak przebiega rekrutacja na pracę w Niemczech. w firmie AVORIA !
Open
X

Praca opiekunki.

Współczesna medycyna rozwija się w zastraszającym tempie – jej skuteczność z jednej strony doprowadziła do znalezienia lekarstwa na wiele chorób, które jeszcze nie tak dano siały spustoszenie w naszych organizmach, z drugiej zaś spowodowała przedłużenie życia ludzkiego a co za tym idzie coraz powszechniejsze w zachodniej Europie zjawisko tak zwanego społeczeństwa starzejącego się. Owo zjawisko dotyczy stosunku liczby zgonów do liczby narodzin.

Dzisiejsze tempo życia, wraz z coraz bardziej zmieniającymi się wartościami – coraz częściej na pierwszym miejscu stawiana jest kariera, założenie rodziny odchodzi w tym czasie na drugi plan – powoduje, że gwałtownie rośnie liczba osób starszych, potrzebujących opieki, maleje zaś liczba osób, które mogłyby się nimi opiekować. Patrząc na to zjawisko z perspektywy lat i biorąc pod uwagę, że społeczeństwa nie wykazują żadnej zmiany w swoich poglądach na posiadanie potomstwa (coraz rzadziej zdarza się, żeby rodzina miała więcej niż dwoje dzieci) oraz stawiania kariery i własnego rozwoju na pierwszym miejscu, liczba osób starszych, wymagającej opieki będzie stale rosnąć. To zaś bardzo szybko doprowadzi do sytuacji, gdy konieczne będzie zatrudnianie dla nich opiekunów, a sądząc po zmniejszonym przyroście naturalnym wielu państw, konieczne dla nich będzie zatrudnianie opiekunów spoza kraju.

Patrząc na kraje europejskie do najszybciej starzejących się państw zdecydowanie zaliczają się Niemcy i na chwilę obecną nie wygląda na to, żeby stosunek osób starszych do nowo narodzone dzieci miał się zmniejszyć. Jest to problematyczne również z tego powodu, że w wielu przypadkach dzieci oraz wnuki nie mają czasu zająć się swoimi starzejącymi się krewnymi, gdyż sami też są zajęci rozwijaniem kariery oraz zakładaniem rodzin. Gdy tylko problem ten został zauważony, niemal natychmiast doprowadziło to do rozwinięcia się segmentu zajmującego się opieką nad osobami starszymi i chorymi, biorąc zaś pod uwagę jak szybko starzeje się społeczeństwo niemieckie, wiele osób zaczęło szukać pracowników poza granicami Niemiec. Na chwilę obecną ze wszystkich nacji, które zdecydowały się na pracę w opiece nad osobami starszymi, najwięcej jest w Niemczech Polaków.

Zawód: opiekun osoby starszej (Niemcy)

O wyjeździe do pracy za granicą bardzo często decyduje wiele różnych czynników. Praca opiekunki Niemcy to zajęcia na tyle specjalistyczne, że może przyciągać do Niemiec osoby z wykształceniem oraz z oświadczeniem medycznym, których po prostu nic nie trzyma w Polsce, a które chciałyby zarabiać więcej niż w kraju, z drugiej strony praca jako opiekunka w Niemczech jest na tyle nieskomplikowana i łatwa do wyuczenia, że stanowi dobrą alternatywę dla wszystkich tych osób, których sytuacja życiowa uległa nagłej zmianie. W wielu przypadkach są to tak naprawdę osoby, które nigdy wcześniej nie myślały ani o wyjeździe za granicę ani o zajmowaniu się opieką nad osobami starszymi. Czasami jednak jesteśmy zmuszeni sięgać po różnego rodzaju rozwiązania, gdyż zmusiła nas do tego sytuacja. Nieoczekiwane zwolnienie z pracy, trudność ze spłatą kredytu, rozwód, śmierć partnera – to tylko kilka sytuacji, które osoby wyjeżdżające za granicę do pracy bardzo często wymieniają jako powód swojej decyzji. Oczywiście teoretycznie osoby, które wpadły w kłopoty finansowe równie dobrze mogłyby spróbować poszukać pracy w Polsce, nawet w tym samym zawodzie, w praktyce jednak praca za granicą jest o wiele bardziej opłacalna finansowo, czego powodem w dużej mierze jest inna waluta. Zarobki w euro bardzo często zaś kilkakrotnie przekraczają sumę, którą za tę samą pracę można byłoby uzyskać w Polsce.

Praca dla opiekunek (Niemcy) alternatywą dla nieopłacalnej pracy?

Liczba osób wyjeżdżających do pracy za granicę stale rośnie i dla nikogo nie jest już nowością – Polacy wyjeżdżają do pracy w magazynach, fabrykach, przy zbiorach oraz jako opiekunowie osób starszych. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie jakie występuje w Niemczech jeśli chodzi o osoby zajmujące się osobami starszymi oraz chorymi bardzo często praca opiekunki Niemcy jest jednym z tych zajęć, których najłatwiej się podjąć. Trzeba też przyznać, że porównując do innych prac, do których Polacy bardzo często wyjeżdżają, praca jako opiekun osoby starszej jest jednym z lepiej płatnych. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd pod wpływem impulsu, warto zdać sobie sprawę z tego, że praca opiekunki Niemcy zdecydowanie nie jest pracą lekką i nie należy mylić jej z wakacjami, tym bardziej, że dotyczy opieki nad inną osobą, nie jest to więc ten rodzaj pracy, które można wykonywać w sposób całkowicie mechaniczny, nie poświęcając temu zajęciu zbyt wiele myśli.

Praca jako opiekunka w Niemczech – na co należy się przygotować?

Pierwszą rzeczą z jakiej należy sobie zdać sprawę jest fakt, że praca opiekunki osób starszych to zajęcie wymagające siły zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Osoba, która zdecyduje się na wyjazd do Niemiec musi być więc przygotowana na to, że nawet przy najbardziej sprzyjających warunkach jakie zastanie na miejscu, wciąż będzie musiała sobie poradzić z pewnymi kwestiami, które mogą być dla niej trudne. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, myśląc o wyjeździe za granicę jest konieczność spędzenia dłuższego okresu czasu w obcym miejscu, z dala od znajomych oraz rodziny, w otoczeniu ludzi mówiących w innym języku. Fakt ten może momentami nas przytłoczyć, zwłaszcza, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że tak daleko od rodziny i własnego kraju tak naprawdę jesteśmy zdani głównie na siebie. Przygotowanie więc do tak długiego odosobnienia, to podstawa wyjazdu długoterminowego. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, że nawet będąc za granicą zawsze możemy liczyć na pomoc agencji wysyłającej. W Avorii każdy pracownik przebywający za granicą jest pod opieką przydzielonego mu koordynatora, którego zadaniem jest upewnienie się, że przybywający w Niemczech opiekun czuje się na miejscu komfortowe i posiada wszystko czego potrzebuje.

Praca opiekunki (Niemcy) – jaki należy posiadać charakter?

Zanim zdecydujemy się na wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych, warto zastanowić się czy posiadamy odpowiednie do tego typu zajęć predyspozycje. Jakie predyspozycje powinien posiadać opiekun osoby starszej (Niemcy, ale też każdy inny kraj)? Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od podopiecznego, którym będziemy się zajmować, każdy człowiek jest bowiem inny i może wymagać innego podejścia – jedna osoba może potrzebować opiekuna, który będzie dbał o nią tylko pod względem fizycznym – mył, przebierał – podczas gdy ktoś inny może potrzebować troszeczkę bardziej skomplikowanej opieki, która jest charakterystyczna dla jakiejś konkretnej choroby, w tym opieki nastawionej bardziej na psychikę i emocje. Oczywiście decydując się na praca w opiece nie musimy przyjmować każdego zlecenia. Avoria nigdy nie wysyła nikogo do Niemiec bez zapoznania się dokładnie z profilem podopiecznego, którym mielibyśmy się opiekować. W praktyce oznacza to, że każdy opiekun może wybrać podopiecznego w oparciu o swoje doświadczenia oraz kwalifikacje.

Niezależnie jednak od tego czym będzie się charakteryzował nasz podopieczny, istnieją też pewne cechy charakteru, które powinien posiadać każdy opiekun, niezależnie od tego jakim podopiecznym będzie się zajmował. Z całą pewnością należy tu wymienić empatię, odporność na stres, ale też umiejętność szybkiego reagowania na różnego rodzaju sytuacje. Bardzo ważne jest też ogólne nastawienie opiekuna do jego pacjenta – należy pamiętać, że nasz podopieczny to osoba schorowana, ale też wychowana w innej kulturze i bardzo często samotna.

Wszystko to oczywiście predyspozycje wrodzone, warto też jednak powziąć pewnego rodzaju kroki, mające na celu zapewnienie naszemu podopiecznemu jak najlepszej opieki. W tym celu warto zastanowić się nad zrobieniem różnego rodzaju kursów, w tym np. kursu opiekuna medycznego lub pierwszej pomocy. Dobrze też zaopatrzyć się w wiedzę teoretyczną na temat podstawowych chorób, na które często cierpią ludzie starsi – do najpopularniejszych należą tu na przykład: demencja, Parkinson, stwardnienie rozsiane, Alzheimer czy nadciśnienie tętnicze. Posiadanie choćby podstawowej wiedzy na temat objawów różnego rodzaju chorób pozwoli nam prawidłowo zareagować w sytuacjach kryzysowych i właściwie zaopiekować się naszym podopiecznym.

Warto czy nie warto?

Praca opiekuna osób starszych jak każda inna praca, wymaga pewnego rodzaju poświęcenia i wysiłku, z całą pewnością jest to też jednak zawód, z którego można czerpać satysfakcję. Uśmiech i dobre słowo od podopiecznego, któremu poświęcamy nasz czas i energię to chyba najlepsza nagroda.

Zapraszamy do kontaktu

+48 32 770 00 02
+48 600 50 20 20